Kızılcahamam’ın Gizemli Kayaları Turizme Kazandırılmayı Bekliyor

ankara peri bacasi

Kızılcahamam’ın Kavaközü köyünde yaşayan vatandaşlar, vadide uzun yıllardır gizli kalmış kayaları keşfetti. Bölge halkı, ince ve uzun yapısıyla peribacalarını andıran bu kayalıkların turizme kazandırılmasını istiyor.

Mantar toplamak için dağ yamaçlarında gezerken söz konusu kaya oluşumlarını keşfettiğini belirten üniversite öğrencisi Sefa Taşkın, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Buralar yüksek ihtimalle vadi yamaçlarında akan suların üstlerindeki sert kayaları aşındıramayıp ortalarındaki mineral kayaları aşındırmasıyla oluşmuş yapı. Mantara çıkmıştık. Geziyordum ve bir baktım ki Nevşehir’deki peribacalarını andıran yapılar vardı. Direkt buraya çıktım ve fotoğraflar çekerek keşfettim” dedi.

Taşkın, uzmanlara danıştığını ve buranın peribacası oluşumu olduğuna inandığını belirterek, “Burası turizme kazandırılabilir, çünkü çok güzel ve doğal bir oluşum bölgesi. İnsanların kafa dağıtması için çok güzel bir yer. Kızılcahamam zaten güzel ve ormanlık bir yer. Bu oluşumun da güzelliğine güzellik katacağını düşünüyorum. İnsanlar buraya temiz hava almak ve kafa dağıtmak için geliyorken, artık peribacalarını görmek için gelecekler” ifadelerini kullandı.

Kavaközü köyü sakinleri, peribacalarının turizme kazandırılması için yetkililerden çalışma yapılmasını talep ediyor. Köy halkı, bu doğal güzelliklerin turizme açılmasıyla bölgenin daha fazla ilgi göreceğine ve ekonomiye katkı sağlayacağına inanıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir