Bundle Haber Uygulamasını Kullanıyormusunuz ?
36.84
26.31
36.84
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Bundle Haber Uygulamasını Kullanıyormusunuz ?
Toplam 19 Oy Kullanıldı
Perşembe, 23 Kasım 2017
.
.
Savaş ÖZDEMİR

Enflasyon düşüyorsa neden Dolar/TL yükselsin ki?

Enflasyon oranlarının beklenenden az da olsa düşük çıkması, öteki taraftan da doların yurt dışında göreceli olarak değer kazanması Dolar/TL'de hızlı bir yükselişi beraberinde getirdi.

Aklınıza şu sual gelebilir: "Enflasyon düşüyorsa neden Dolar/TL yükselsin ki?" Haklısınız. Meseleye doğrudan bakmış olduğumızda elbette. Sadece enflasyon oranlarının yaratacağı motivasyonlar açısından bakıldığında vaziyet farklı.
Finansal müesseselar, TCMB'nin son rakamlardan cesaret alarak bir faiz indirimine gidebileceğinden kaygı ediyorlar. Meseleye dar cepheden bakıldığında onlar da haklı olabilirler. Ancak, senelerdir asıl fonlama maliyeti olması ihtiyaç duyulan siyaset faizinin etkisizleştirilmesine, faiz koridoru karışıklığına, sonucunda "Geç Likidite Penceresi" isminde olan ve kendilerinden başkasına faydası olmayan uygulamalara ses çıkarmadılar. Devamlı olarak piyasanın asfalt yollarından gitmektense, kestirme yollar öneren Merkez Bankası'nı akışladılar. Başka türlü bilançolarını büyütme imkanları yoktu.
Dünden itibaren Merkez Bankası'nın -her ne kadar kendi lehlerine bir gelişme olsa da- faiz düşürmesinin yaratacağı yan etkilerden çekinmeye başladılar. Doğal, Türkiye ile direkt kredi ilişkisi olmayan uluslararası finans kurumlarının bu kampanyada başı çektiklerini söylemek isterim.
Yabancı kaynağın zor bulunduğu bu zamanda, algıyı bozacak hareketlerin elbette zararı büyük olur. Fonlanma maliyetini yükseltebilir, işletmeler sıkıntı yaşayabilirler. Buna karşın ortadaki çifte standardı anlamakta güçlük çekiyorum. Merkez Bankası'nın "pansuman" çözümlerine alkış tutup, cesur hamlelerine karşı çıkmak en hafifçe ifadeyle "vizyonsuzluktur". Bu cümleyi kullandığım zaman alınan oluyor fakat minimumından "çaresizlik" kadar ümitsiz olmadığı için, bir anlamda cesaret de vermeye çalışıyorum.
Not: Dün yazdığım raporda "vadeli çek yasalara aykırıdır" diye yazmıştım. Kıymetli bir hukukçu bana bildiri yollayarak "maalesef yurt dışında bu şekilde, bizde son çıkarılan yasayla kanuni hale geldi" diye bilgilendirme yaptı. Maddeyi okudum, "vadeli çek kesilir" demese de, "üzerinde yazılı tarihten önce çekler eğitim edilemez" yazdığı için haklı. Böylece para kazanmadan para üretmek hepsiyla kanuni hale gelmiş. Hayırlısı olsun.

Haber Yazılımı

- Hokkasoft