Bundle Haber Uygulamasını Kullanıyormusunuz ?
36.84
26.31
36.84
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Bundle Haber Uygulamasını Kullanıyormusunuz ?
Toplam 19 Oy Kullanıldı
Perşembe, 23 Kasım 2017
.
.
chevron_left chevron_right
EKONOMİ

1 milyar liralık katkı sağladı. İşte hurda gemilerin kazançları

Hurda gemiler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kontrolünde geçen yıl ekonomiye yaklaşık 1 milyar lira katkı sağladı. Toplam, 604 bin ton ağırlığında 121 gemi geri dönüştürüldü

198 Toplam Gösterim
1 milyar liralık katkı sağladı. İşte hurda gemilerin kazançları

Hurda gemilerin geri dönüştürülmesi ile ilgili olarak Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre, ekonomik ömrünü tamamlayarak seferden çekilen gemilerin yüzde 98'i çelikten oluşuyor. Gemilerin geri dönüşümün ardından elde edilen hurda parçaları çelik hammaddesi olarak demir çelik fabrikalarına kazandırılıyor. Bu kapsamda, dünyada beşi Avrupa Birliği üyesi olmak üzere 16 ülkede gemi geri dönüşümü yapılıyor.

Türkiye'de ise gemi geri dönüşüm faaliyetleri sadece Aliağa Gemi Söküm Bölgesi'nde yürütülüyor. Hurda gemiler, bu bölgedeki lisanslı 22 firma tarafından geri dönüştürülüyor.Ekonomi kadar çevresel açıdan da değer taşıyan hurda gemilerin 121'i geçen yıl geri dönüştürüldü. Toplam 604 bin ton ağırlığındaki gemilerden ekonomiye yaklaşık 1 milyar lira katkı sağlandı.

 

2017'DE HURDA GEMİLERDEN EKONOMİYE 81 MİLYON DOLAR Türkiye, gemi geri dönüşümü sayesinde bir yandan demir çelik sektörünün ihtiyacının büyük bir bölümü karşılarken, diğer yandan da hurda demir çelik için yurt dışına ödenen parasal değerden de ciddi oranda tasarruf etti.

Bu çerçevede gemi geri dönüşüm sektörünün 2017'nin ilk beş ayında ekonomiye sağladığı katkı 81 milyon dolara ulaştı.Bakanlık yetkilileri, yıl sonu itibarıyla bu rakamın katlanarak artacağının öngörüldüğünü kaydetti.

hurda gemi satılık hurda gemi geri dönüşüm hurda gemi ton fiyatı aliağa gemi söküm hurda fiyatları

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı

- Hokkasoft